Jak zaplanować świąteczne porządki? Garść porad, które ułatwią Ci pracę!

Zbliżające się Boże Narodzenie to okazja do tego, aby zadbać o porządek w swoim domu. W końcu, jeżeli planujesz spędzać czas z bliskimi, zdecydowanie przyjemniej będzie Wam przebywać w czystych i schludnych pomieszczeniach. Nie jesteś fanem sprzątania i zastanawiasz się nad tym, od czego zacząć? Jak zaplanować świąteczne porządki, aby nie stały się istną zmorą? Czytaj dalej, a podpowiemy Ci, jak najlepiej się za to zabrać!

Jak zaplanować świąteczne porządki?

Jeżeli nie jesteś miłośnikiem regularnych porządków, to warto przyłożyć się dobrze do tych, które masz możliwość zrobić przy okazji świąt. Generalne porządki powinny obejmować nie tylko widoczne powierzchnie, ale również dokładne przejrzenie zawartości szaf, pudełek czy szuflad – aby posegregować, poukładać lub wyrzucić ich zawartość. Od czego powinieneś zacząć?

Zrób zakupy

Nie chcesz ryzykować, że Twój plan porządków załamie się przez to, że sam będziesz robił sobie wymówki? W takim razie zrób dokładną listę zakupów i zawczasu uzupełnij detergenty i akcesoria do sprzątania. Najlepiej postaw na ekologiczne środki czystości, które zachwycą Cię swoim skutecznym działaniem i będą bezpieczne dla środowiska. Pamiętaj także o ściereczkach, gąbkach czy o workach na śmieci lub do odkurzacza.

Stwórz harmonogram

Jeżeli chcesz zadbać o to, aby porządki na ostatnią chwilę nie zgasiły Twojego entuzjazmu, stwórz sobie harmonogram obowiązków. Oceń, ile czasu zostało Ci do świąt i ile pracy jest jeszcze przed Tobą. Najlepiej wydziel sobie konkretny okres na porządkowanie szaf, mycie okien czy dokładne czyszczenie każdego pomieszczenia znajdującego się w Twoim domu. O ile możesz sobie na to pozwolić, warto dać sobie jeden dzień w tygodniu na generalne sprzątanie. Rozkładając swoje obowiązki w czasie, zmniejszasz szansę na przytłoczenie się nawałem obowiązków. Najlepiej cały harmonogram rozpisz w tabelce i umieść w widocznym miejscu. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, a skreślanie kolejnych punktów da Ci dużą satysfakcję. Jeżeli nie mieszkasz sam, koniecznie zaangażuj innych domowników do pomocy i uwzględnij ich w swoim planie działania.

O czym pamiętać podczas sprzątania?

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie czyścisz, musisz pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze – zawsze sprzątaj od góry do dołu, po drugie – kieruj się od najdalszego punktu do drzwi. Stosując się to tych uwag, nie będziesz sam sobie dokładał pracy i szybko i sprawnie ogarniesz nawet duży bałagan. Pamiętaj też o wypraniu zasłon, firanek, pościeli i innych tekstyliów domowych, a także o umyciu okien, drzwi, parapetów czy kaloryferów.

Jak sprzątać łazienkę?

Zacznij od zalania toalety płynem i wrzucenia ręczników do pralki. Następnie zabierz się za dokładne czyszczenie fug i glazury. Czym najlepiej myć płytki? Wśród ekologicznych środków czystości możemy Ci polecić Stone Orange marki Home Concept, który jest nie tylko skuteczny, ale też wydajny. Wytrzyj wszystkie półki, lustra, wyszoruj wannę, brodzik, umywalkę i sedes. Kończąc, wynieś śmieci z kosza i wywieś pranie.

Jak sprzątać kuchnię?

Aby Twoja kuchnia mogła prezentować się nieskazitelnie, zacznij od dokładnego wyczyszczenia lodówki i przejrzenia jej zawartości. Posprzątaj również zawartość wszystkich szafek, sprawdzając przy tym terminy przydatności do spożycia wszystkich artykułów. Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu piekarnika, mikrofalówki, kuchenki, okapu czy zmywarki. W razie konieczności usuń także kamień z czajnika. Następnie zadbaj o czyste blaty i podłogi. Nie zapomnij też o wypraniu ściereczek kuchennych czy o wymianie gąbek na nowe.

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak zaplanować świąteczne porządki, tak aby nagle nie przytłoczyła Cię ilość obowiązków. Wiedząc, jak sprzątać kuchnię, łazienkę czy inne pomieszczenia sprawisz, że taka praca wcale nie będzie dla Ciebie ciężka. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości ekologiczne środki czystości, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego e-sklepu. Jako profesjonaliści dbamy o to, aby proponować Ci wyłącznie skuteczne preparaty, które realnie ułatwią Ci pracę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl